„Z Widokiem na rolę kobiet w obszarze obrony, bezpieczeństwa i budowania pokoju”

W czwartek, 6 marca, w Domu Europy odbyła się debata „Z Widokiem na rolę kobiet w obszarze obrony, bezpieczeństwa i budowania pokoju”, zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W panelu wzięła udział członkini Zarządu naszej Fundacji, przewodnicząca Komisji ds. praw człowieka i praworządności przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu – r.pr. Dorota Seweryn-Stawarz.

Panelistkami były również:
Ppłk dr Katarzyna Rzadkowska – weteranka misji w Kosowie, Libanie i we Włoszech, dyrektorka Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Maja Zabokrzycka – prezeska Fundacji Dom Pokoju, dziennikarka i specjalistka ds. PR, zajmująca się budowaniem dialogu i pracą w społecznościach lokalnych.

Katarzyna Barczyk-Matkowska – autorka, podcasterka i feministka, promująca prawa kobiet i zaangażowana w działania wspierające równość płci.

Dyskusję moderowała Magdalena Piekarska – dziennikarka, reporterka i krytyczka teatralna, publikująca m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Wysokich Obcasach”.

Podczas debaty prelegentki podzieliły się swoją perspektywą na temat bezpieczeństwa kobiet i jego realnej ochrony. Panelistki podkreślały, że kluczowe jest nie tylko reagowanie na zagrożenia, ale przede wszystkim ich przeciwdziałanie. Ważnym elementem jest tworzenie ram prawnych i społecznych, które będą skutecznie chronić kobiety w razie potrzeby. Poszerzanie wiedzy i edukacja to cenne narzędzia w walce o bezpieczeństwo na wielu płaszczyznach.

Pomimo istniejących regulacji, skuteczność ich egzekwowania pozostaje niewystarczająca. Wiele ofiar przemocy doświadcza obojętności społecznej i braku adekwatnej reakcji organów ścigania. Konieczne jest zatem nie tylko wprowadzanie nowych przepisów, ale także realne egzekwowanie praw już istniejących. W dniu, w którym odbyła się dyskusja (06.03.25) Sejm przyjął ustawę penalizującą mowę nienawiści ze względu na płeć. To przełomowy krok w kierunku równości i ochrony kobiet przed przemocą słowną oraz dyskryminacją. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie skuteczniejszej ochrony kobiet przed aktami agresji werbalnej, które mogą prowadzić do dalszych form przemocy.

Prelegentki poruszyły także globalne problemy dotyczące kobiet na świecie, które również wymagają systemowych rozwiązań: przemoc seksualna, obrzezanie kobiet czy przymusowe małżeństwa. Przemoc seksualna w konfliktach zbrojnych jest uznawana za broń oraz zbrodnię wojenną. Kluczowe jest opracowanie skutecznych rozwiązań prawnych, edukacyjnych oraz wsparcia dla ofiar, aby przeciwdziałać takim zjawiskom i zapewniać kobietom realną ochronę. Podkreślając trudną sytuację uchodźczyń wojennych jedna z uczestniczek zaapelowała, by nie dzielić kobiet na „nasze” i „wasze”. – Dziękuję za ten głos. Podkreślam, że każdy i każda z nas „jest po prostu sobą” i nie jesteśmy niczyją własnością. Sposób i język, w jaki mówimy o kobietach i dzieciach, może nieświadomie wzmacniać poczucie władzy, które często prowadzi do przemocy – mówiła w odpowiedzi na ten apel radczyni Dorota Seweryn-Stawarz.

Debata „Z Widokiem na rolę kobiet w obszarze obrony, bezpieczeństwa i budowania pokoju” wyraźnie pokazała, że bezpieczeństwo to nie tylko regulacje, ale również ich skuteczna realizacja, solidarność społeczna i empatia, wsparcie, świadomość oraz edukacja.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do treści