W Walentynki, 14 lutego na wrocławskim rynku, zatańczą kobiety i mężczyźni, którzy chcą wyrazić swój sprzeciw wobec aktów przemocy dokonywanych na kobietach i protestować przeciwko temu zjawisku. Tym samym przyłączą się do międzynarodowej akcji „Powstanie Ofiar Gwałtu – One Billion Rising”, którą zapoczątkowała Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”.
W Polsce wśród ogółu sprawców przemocy seksualnej w rodzinie 91% stanowili mężczyźni, a 9% kobiety. Tak wynika ze sprawozdania z Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie za 2010 r. W naszym kraju co roku około 800 tysięcy kobiet staje się ofiarami przemocy domowej. Rada Europy ocenia, że około 25% kobiet doświadczyło przemocy fizycznej, a 10% doznało przemocy seksualnej z użyciem siły. W Stanach Zjednoczonych co 2 minuty dochodzi do napaści na kobiety na tle seksualnym – to ponad 207 tysięcy ataków w roku. W wyniku przerażających statystyk Ensler napisała w 2011 r.:
„Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo. Byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie… Żyjemy na planecie, na której około miliard kobiet padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!”
– Walka z przemocą wobec kobiet jest trudna między innymi ze względu na milczące przyzwolenie – podkreśla Izabela Beno, Prezeska Fundacji na Rzecz Równości. – Dyskryminacja i przemoc były przez lata kształtowane jako zachowania zgodne z normą. Jednak fakty nie pozostawiają wątpliwości. Naszym celem, dziś i teraz, jest zwrócenie uwagi na problemy najistotniejsze związane przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet. Pytanie czy przebijemy się przez mury stereotypów i strachu, czy podejmiemy wspólne wyzwanie. Osobiście na to liczę – dodaje Beno.
Do akcji „One Billion Rising” przyłączyli się obywatele ze 190 krajów i 23 miast w Polsce (m.in. Białegostoku, Katowic, Konina, Krakowa, Łodzi, Warszawy i Wrocławia), którzy w święto zakochanych wyrażą swój sprzeciw poprzez taniec i śpiew. W Polsce akcja nosi nazwę „Nazywam się miliard”.
– Miliard kobiet na całym świecie padło ofiarami gwałtu. Dlatego też nie możemy być obojętni wobec zjawiska przedmiotowego traktowania kobiet – informuje Magdalena Dyderska z Fundacji na Rzecz Równości. – Postanowiłyśmy, spontanicznie, ale również z poczucia oczywistego obowiązku, przyłączyć się do akcji i zorganizować ją także we Wrocławiu. Razem z Demokratyczną Unią Kobiet i Fundacją Dobrego Sąsiedztwa w różnych miejscach ćwiczymy układ taneczny. Już 11 i 12 lutego odbędą się najbliższe próby dla mieszkańców Wrocławia i okolic – dodaje Dyderska.
Choreografię można podpatrzeć w Internecie. W indywidualnych lekcjach pomoże instrukcja nauki układu tanecznego: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mRU1xmBwUeA. Dla ułatwienia nauki przed ekranem monitora można też skorzystać z wersji lustrzanej: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zJQvJNfn0kc. Natomiast tekst do utworu „Break the chain”, w którego rytmie zatańczą uczestnicy akcji, można znaleźć m.in. na stronie Fundacji Feminoteki: http://www.feminoteka.pl/nazywamsiemiliard/breakthechain.php.
Fundacja na Rzecz Równości serdecznie zaprasza do doskonalenia umiejętności tanecznych przed akcją „Nazywam się Miliard”.
Terminy prób:
– 11 lutego (poniedziałek) godz. 16.00 – 18.00, ul. A. Zelwerowicza 16/18 – I piętro (Wrocław), organizator – Demokratyczna Unia Kobiet, animatorka – Aleksandra Cal.
– 12 lutego (wtorek) godz. 18.00 – 19.00, miejsce – Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ul. Swobodna 73a, Wrocław), organizator – Fundacja na Rzecz Równości, animatorka – Dorota Szaro z Fundacji Dobrego Sąsiedztwa.
Zapraszamy również do dołączenia na wydarzenie utworzone na Facebooku: https://www.facebook.com/events/185197034937597/
Mamy nadzieje, że społeczna akcja 14 lutego 2013 r. oraz wszystkie towarzyszące temu wydarzeniu działania sprawią, że spełnią się słowa piosenki: „Widzę świat, gdzie wszystkie żyjemy bezpieczne, gdzie nie ma opresji, nie ma gwałtu, kazirodztwa ani przemocy, gdzie kobieta nie jest przedmiotem”.
Przyłączajcie się by PROTESTOWAĆ | TAŃCZYĆ | POWSTAĆ PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET!
We Wrocławiu finał akcji odbędzie się 14 lutego 2013 r. o godzinie 18.00 na wrocławskim rynku.