Debata z licealistami o naszych prababkach

„Całej pensji i połowy władzy”

O historii i pozycji kobiet w XIX i XX wieku, o początkach emancypacji i sylwetkach pierwszych lekarek, prawniczek, farmaceutek oraz polityczek porozmawiają już 10 września wrocławscy licealiści i licealistki. Debata „Całej pensji i połowy władzy” poprzedzona będzie projekcją filmu pod tym samym tytułem, przygotowanego przez warszawską Fundację Feminoteka.

Na spotkaniu porozmawiamy z młodzieżą, a także z ekspertkami o równym dostępie dla kobiet i mężczyzn do edukacji, pozycji na rynku pracy, wyższych stanowisk, udziału w polityce. Skupimy się na perspektywie historycznej: jaka była pozycja kobiet w tych sferach na przełomie XIX i XX wieku, a jaka jest dziś – zapowiada Agnieszka Sosińska, współautorka filmu „Całej pensji i połowy władzy”.
Punktem wyjścia do rozmowy będzie film, przedstawiający losy pierwszych Polek.  W spotkaniu udział wezmą: Dorota Seweryn-Stawarz, radczyni prawna z Fundacji na Rzecz Równości, prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej oraz Agnieszka Sosińska, współautorka publikacji i filmu, koordynatorka projektu w Fundacji Feminoteka w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Zembrzuska, filozofka, wykładowczyni z DSW.

Przedstawione treści uzupełni także bezpłatna publikacja edukacyjna, opowiadająca o dostępie kobiet do równej płacy i stanowisk w czasach PRL, a także o obecnej sytuacji w tej sferze. Wydawnictwo wyjaśnia również obecną sytuację prawną.

Główną realizatorką projektu „Całej pensji i połowy władzy” jest Fundacja Feminoteka, przy wsparciu Boeing Company. Debata jest częścią cyklu spotkań, które odbędą się w pięciu miastach w Polsce. Spotkanie we Wrocławiu będzie pierwszym z tego cyklu. Organizatorką wrocławskiej dyskusji – na zlecenie Feminoteki – jest Fundacja na Rzecz Równości we współpracy z Wydziałem Edukacji Miasta Wrocławia  i DSW.

Debata odbędzie się 10 września 2013 r. w godz.: 11:00 – 13:00 w Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przy ul. Strzegomskiej 55, Wrocław (aula).