„Nazywam się Miliard” we Wrocławiu – taniec przeciwko przemocy
Ponownie w Walentynki (14 lutego) na wrocławskim rynku będą tańczyć i protestować przeciwko przemocy tym razem wobec dziewczynek i dziewcząt. Flash mob „Powstanie Ofiar Gwałtu – One Billion Rising” to część międzynarodowej akcji odnoszącej się do miliarda ofiar gwałtu na całym świecie, zapoczątkowanej w zeszłym roku przez Eve Ensler, autorkę słynnych „Monologów waginy”.
– W tym roku taniec dedykujemy prawu dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy. Temat przemocy wobec dzieci, molestowania seksualnego, gwałtów na randkach i „końskich zalotów” to w naszym kraju problem niezauważany. A tymczasem z badań (WenDo – samoobrona i asertywność dla kobiet i dziewcząt) wynika, że w skali światowej dziewczęta między 15-19 rokiem życia stanowią 50% ofiar przemocy seksualnej. Co trzecia z nich doświadcza przemocy seksualnej na randkach i w związkach z rówieśnikami – mówi Izabela Beno, prezeska Fundacji na Rzecz Równości, koordynatora akcji we Wrocławiu.
– Obawa przed odrzuceniem ze strony grupy rówieśniczej lub bagatelizacją sytuacji przez dorosłych powoduje, że dziewczynki i dziewczęta nie zgłaszają problemów z seksistowskimi lub wulgarnymi zachowaniami, których doświadczają. Zachowania te mogą natomiast doprowadzić do negatywnych konsekwencji a nawet tragedii, takiej jak w gdańskim gimnazjum, kiedy dręczona przez rówieśników nastolatka popełniła samobójstwo. Problem przemocy seksualnej jest lekceważony. Liczę na to, że dzięki naszej akcji temat przemocy wobec dziewczynek i dziewcząt nie tylko zaistnieje w świadomości społecznej ale i sprowokuje do zmiany – dodaje Beno.
– Podręczniki pełne stereotypów płciowych i oczywiście brak ratyfikacji Konwencji Rady Europy, w której są także obowiązki dot. edukacji wolnej od stereotypów płciowych to tylko wierzchołek góry lodowej. W Polsce dzieci nie maja płci – nie kryje wzburzenia Joanna Piotrowska, prezeska fundacji Feminoteka, koordynatorka akcji na Polskę.
W zeszłym roku do walentynkowego tanecznego protestu włączyło się ponad 200 państw. W Polsce flash moby odbędą się w 27 miastach, m.in. w Białymstoku, Katowicach, Koninie, Krakowie, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu.
We Wrocławiu akcję organizuje Fundacja na Rzecz Równości i odbędzie się on 14 lutego 2014 r. o godzinie 19.00 na wrocławskim rynku.
Fundacja zaprasza do doskonalenia umiejętności tanecznych przed akcją „Nazywam się Miliard”. Terminy prób już wkrótce na stronie fnrr.org
Choreografię można także podpatrzeć w Internecie. W indywidualnych lekcjach pomoże instrukcja nauki układu tanecznego:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mRU1xmBwUeA. Dla ułatwienia nauki przed ekranem monitora można też skorzystać z wersji lustrzanej: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zJQvJNfn0kc. Natomiast tekst do utworu „Break the chain”, w którego rytmie zatańczą uczestnicy akcji, można znaleźć m.in. na stronie Fundacji Feminoteki: http://www.feminoteka.pl/nazywamsiemiliard/breakthechain.php.
Przyłączajcie się by PROTESTOWAĆ | TAŃCZYĆ | POWSTAĆ PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET!