24.02.2019 Tańczymy przeciw przemocy wobec kobiet

We Wrocławiu już po raz siódmy włączamy się do akcji „Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland” i protestujemy przeciwko przemocy wobec kobiet. Taniec odbędzie się 24 lutego o godzinie 16 na ulicy Świdnickiej 6B (między Przejściem Świdnickim a Rynkiem).

Nazywam się Miliard / One Billion Rising to międzynarodowy, flash mobe, który odbywa się na całym świecie – zawsze w Dzień Zakochanych. Ogólnopolski patronat honorowy nad akcją objął Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Zaprotestować tańcem wobec przemocy może każdy. Akcję we Wrocławiu organizuje Fundacja na Rzecz Równości.
W tym roku zwracamy szczególną uwagę na kwestię zgody na kontakty intymne.

– Tylko „tak” oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt. To musi się stać oczywiste, a wciąż nie jest – tłumaczy Izabela Beno, prezeska Fundacji na Rzecz Równości. Izabela Beno zwraca uwagę na to, że w Polsce wciąż kobieta i dziewczyna musi przekonać sąd, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, by udowodnić winę gwałciciela.

Czym jest „zgoda na seks”?
Osoba, która chce mieć z kimś kontakty intymne, musi mieć pewność, że druga strona także tego chce. Zgoda na seks musi zostać wyrażona dobrowolnie. Przed lub podczas aktywności seksualnej można powiedzieć „nie”. Zaangażowane osoby muszą określić, na co się zgadzają, dotyczy to także zmiany aktywności seksualnej na inną. Jeśli więc umawiasz się na seks z prezerwatywą, a bez wiedzy partnerki jej nie użyjesz – zgoda jest nieważna. Tylko „tak” wyrażone słownie lub przez język ciała jest zgodą. Milczenie, brak protestu lub oporu nie oznaczają zgody. Zgoda na jeden akt nie oznacza, że osoba zgadzająca się wyraża zgodę na akty seksualne w przyszłości.

Zgodą nie są: brak protestu lub oporu, milczenie, wcześniejsze relacje romantyczne i lub seksualne.

Co zrobić, żeby zostać częścią akcji?
Wystarczy być z nami 24 lutego o godz. 16.00 na ul. Świdnickiej 6B. Zachęcamy do uczestniczenia w próbach układu tanecznego One Billlion Rising. Jeśli nie możecie być z nami podczas prób to nic straconego, w czasie akcji będziemy tańczyć kilkukrotnie. Da to szansę na włączenie się i naukę tańca podczas wydarzenia. Dla osób, które sercem są z akcją, a nie tańczyć, proponujemy, aby wspierały akcję swoją obecnością na wydarzeniu. Zależy nam na tym, żeby kobiety, które potrzebują, poczuły moc solidarności – Jedna za Miliard – Miliard za jedną!

Link do nauki układu:

lub w 12 krótkich lekcjach:

Układ dla osób z niepełnosprawnością:

Dziękujemy wszystkim, którzy włączają się w naszą akcję: Klub Studencki Bajer, Wrocław Miasto Kobiet, Fundacja Centrum Praw Kobiet oddział we Wrocławiu, Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet.
Koordynatorką akcji w Polsce jest Fundacja Feminoteka we współpracy z Antyprzemocową Siecią Kobiet.O

Ostatnia próba przed tańcem już 22 lutego o godz. 17.00 w WCRS (plac Dominikański 6, 50-159 Wrocław)