Zdjęcie główne tła

Taniec przeciwko przemocy

ONE BILLION RISING 2022 WROCŁAW

Od 9 lat w Walentynki we Wrocławiu tańcem wyrażamy sprzeciw przeciwko przemocy seksualnej wobec kobiet i dziewcząt. Akcja jest częścią międzynarodowej kampanii Nazywam się Miliard – One Billion Rising, w ramach której co roku miliony osób na całym świecie wychodzą na ulice swoich miast, by zwrócić uwagę społeczeństwa na ten problem. 

– Tańcem zwracamy uwagę na przemoc, żeby kobiety mogły odzyskać swoje ciała po gwałcie i nadużyciach. Chcemy, żeby miały one – w końcu – prawo do decydowania o swoim ciele i pełny dostęp do praw reprodukcyjnych oraz protestujemy przeciwko wykorzystywaniu, okaleczaniu, nadużywaniu, obrażaniu naszych ciał – mówi Izabela Beno, prezeska Fundacji na Rzecz Równości, organizatorki wrocławskiej akcji.

Organizatorzy i organizatorki kampanii zaproponowali_ły ekspresyjną formę – taniec, który jest elementem pozwalającym nam komunikować się w uniwersalnym języku, języku który wyraża nas w buncie. Tańcząc bowiem „rządzimy” swoim ciałem, przekazujemy innym w sposób uniwersalny i bezpieczny nasze emocje, podpisujemy się pod hasłem akcji.

– W Polsce drugi rok z rzędu organizujemy akcję pod hasłem „Tylko TAK oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt”.  Domagamy się zmiany definicji gwałtu w polskim prawie – mówi Izabela Beno.

Szacuje się, że w naszym kraju przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. W tym ok. 200-250 tysięcy to kobiety, które zostały zgwałcone! Od roku walczymy o zmianę definicji gwałtu. Gwałt to temat tabu oraz narosłe wokół niego i powielane mity i stereotypy. 

– Stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie sytuują problem przemocy w ramach prywatnej, wstydliwej sprawy. Dlatego większość kobiet, które doświadczyły gwałtów, nie zgłasza tego faktu na komisariatach, ani w żadnych innych instytucjach. Przeświadczenie o niemożności dostania należnej pomocy wzmacnia postawa urzędników_czek i funkcjonariuszy_szek, podważających wiarygodność ofiary – dodaje Izabela Beno.

ONE BILLION RISING („Nazywam się Miliard”) to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet. Zapoczątkowała ją Eve Ensler, amerykańska pisarka, w 2011 roku. W ramach akcji co roku miliony osób na całym świecie wychodzą na ulice i place swoich miast by propagować kampanię i zatańczyć. W Polsce akcję koordynuje Antyprzemocowa Sieć Kobiet – ASK z Fundacją Feminoteka. Organizowana jest w 19 miastach. We Wrocławiu organizatorką jest Fundacja na Rzecz Równości.

PODPISZ PETYCJĘ DO MARSZAŁEK ELŻBIETY WITEK i wraz z nami domagaj się zmian! Link do petycji: https://feminoteka.pl/tylkotak/