Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland 2016 we Wrocławiu

Gdzie: wrocławski Rynek
Kiedy: 14 lutego 2016, godz. 16.00
Nauka tańca:
Link do nauki układu: http://bit.ly/1UTsW7w
Link do teledysku: http://bit.ly/1mi9Vvv

Zobacz nas na Facebooku: Nazywam się Miliard we Wrocławiu

Przyjdź, zatańcz i włącz się do akcji PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC DZIEWCZĄT I KOBIET.

Zapraszamy do tańca!

Tańczymy i protestujemy!

Ponad połowa kobiet powyżej 15 roku życia doświadcza różnych form molestowania seksualnego. W Walentynki, 14 lutego, we Wrocławiu obędzie się taneczny protest przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Już po raz czwarty wrocławska Fundacja na Rzecz Równości bierze udział w międzynarodowej akcji One Billion Rising (po polsku Nazywam się Miliard).

– „Nazywam się Miliard” to akcja, podczas której tańczymy i protestujemy przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. To właśnie okazja do poruszania tematów trudnych społecznie i niewygodnych. Walka z przemocą wobec kobiet jest ogromnym problemem, choćby z powodu milczącego przyzwolenia społecznego. To postępowania kształtowane przez lata jako zachowania zgodne z normą kulturową. W tym roku tańczymy, protestujemy i zwracamy uwagę na problemy z molestowaniem seksualnym kobiet i dziewczyn. Ofiarami wszystkich form molestowania bowiem padają najczęściej kobiety i dziewczęta: w domu, szkole, pracy, na ulicy, środkach komunikacji publicznej itd. itp. – tłumaczy Izabela Beno, prezeska Fundacji na Rzecz Równości.

Molestowanie seksualne to każde nieakceptowane zachowanie, którego celem jest poniżenie lub naruszenie godności drugiej osoby odnoszące się do jej płci lub mające charakter seksualny.  – Mimo że 80% kobiet i 54% mężczyzn uważa, że molestowanie w przestrzeni publicznej jest ważnym problemem, to jednak aż 81% ofiar nigdy nie zgłosiło faktu molestowania policji. Niestety, zachowania podpadające pod kategorię molestowania w przestrzeni publicznej są w naszym społeczeństwie aprobowane kulturowo – wyjaśnia Dorota Seweryn –Stawarz, radczyni prawna z Fundacji na Rzecz Równości.

Ekspertka podkreśla też, że molestowanie seksualne to nie tylko niepożądany kontakt fizyczny, niechciany dotyk, „obmacywanie”, ale również m.in.: obelgi, uwagi, żarty, insynuacje z erotycznym podtekstem, niewłaściwe komentarze na temat ubioru, wyglądu, wieku, stanu cywilnego, dotykanie o charakterze seksualnym (przytulanie, poklepywanie, obejmowanie, podszczypywanie), jak również umieszczanie we wspólnej przestrzeni kalendarzy, plakatów, zdjęć itp. przedstawiających akty kobiece/ męskie, czy przesyłanie liścików i e-maili z treścią o podtekście erotycznym.

Z badań przeprowadzonych we wszystkich krajach UE wynika, że różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45 do 55% kobiet powyżej 15. roku życia – od fizycznych przez werbalne po cybermolestowanie. (Badania Agencji Praw Podstawowych z 2014 roku, str. 95-19).
W tym:
– fizycznych form molestowania seksualnego, takich jak niechciane dotykanie, przytulanie, całowanie doświadczyło 29% kobiet powyżej 15. roku życia,
– werbalnych form molestowania – żartów i komentarzy z podtekstem seksualnym – doświadczyło 24% kobiet,
– 11% kobiet doświadczyło niewerbalnych form molestowania (w tym cybermolestowania) takich jak niechciane, obraźliwe, seksualnie jednoznaczne e-maile lub SMS-y.

ONE BILLION RISING (\”Nazywam się Miliard\”) to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, zapoczątkowana w 2011 przez amerykańską pisarkę, feministkę, autorkę m.in. słynnych „Monologów waginy”, Eve Ensler. W ramach akcji co roku miliony osób na całym świecie wychodzą na ulice i place swoich miast, by propagować kampanię i… zatańczyć. Organizatorzy kampanii uznali, że taniec jest elementem wspólnym dla wszystkich kobiet. Bowiem tańcząc kobiety \”rządzą\” swoim ciałem. Co roku na świecie do protestu przyłącza się ponad 200 krajów. W Polsce flash mob „Nazywam się Miliard” organizuje blisko 60 miast. Koordynatorem działań jest fundacja Feminoteka. Tegoroczna akcja odbywa się w ramach projektu „Antyprzemocowa Sieć Kobiet”.

Projekt współfinansowany z Programu Obywatele dla Demokracji z Funduszy EOG.
http://feminoteka.pl/aktualnosci/nazywam-sie-miliard-one-billion-rising-poland-2016/#sthash.XYXNzG3r.dpuf

#OneBillionRisingWrocław #NazywamSięMiliardWrocław #taniec #walentynki2016 #WrocławskiRynek #obr #ask