Test wiedzy o znanych Dolnoślązaczkach. Do wygrania nawet 1500 zł

Co ma wspólnego pilotka doświadczalna, zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników, profesorka nauk medycznych i astronomka? Wszystkie mieszkały na Dolnym Śląsku i swoimi dokonaniami wpłynęły na rozwój regionu i świata. Ile wiemy o znanych Dolnoślązaczkach? W sobotę, 27 marca, w teście, możemy sprawdzić swoją wiedzę o ich życiu i osiągnięciach.


-Już po raz drugi, organizujemy Test Wiedzy o Dolnoślązaczkach. Jednym z jego celów jest zwiększenie znajomości kobiet, które tworzyły historię naszego miasta i regionu. Test to nie tylko wspólna zabawa, tym razem, z powodów pandemicznych, online. To przede wszystkim promocja Wrocławia i Dolnego Śląska, które tworzone i rozwijane były również przez ambitne, mądre i zaangażowane kobiety – mówi Izabela Beno, prezeska Fundacji na Rzecz Równości, organizatorki testu.

Pytania konkursowe będą dotyczyły znanych postaci kobiecych żyjących i działających na Dolnym Śląsku w różnych epokach.


Kobiety, o których rzadko uczymy się w szkole. Szkoda, bo wiele z nich mogłoby stać się patronkami szkół, ulic i skwerów. Dziś widzę naszą odpowiedzialność w tym, aby je odkrywać i poznawać. To pozwoli uzupełnić niedoceniony fragment naszej historii – dodaje prezeska Fundacji.

Do wygrania atrakcyjne nagrody: za I miejsce – 1500 zł, II miejsce – 1000 zł, III miejsce – 500 zł.

Aby wziąć udział w Wielkim Teście Wiedzy o Dolnoślązaczkach, trzeba wejść na profil FnRR na Facebooku lub na portal Gazety Wyborczej Wrocław, w sobotę, 27 marca 2021 o godz. 19.00, pobrać link, następnie – w ciągu 40 min. – odpowiedzieć na 40 pytań o różnym stopniu trudności. Link będzie aktywny do godz. 20.00. O wynikach decydują poprawne odpowiedzi i czas wykonania zadania.

Pierwsza edycja testu została zorganizowana w 2018 z okazji świętowania stulecia praw wyborczych Polek. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa Niezwykłe Dolnoślązaczki 1918 – 2018, przygotowana przez Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

Partnerstwo akcji: Gazeta Wyborcza Wrocław, Wrocławska Rada Kobiet, Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet.

Projekt finansowany jest z programu grantowego Soroptimist International of Poland, Pierwszy Klub we Wrocławiu.

Za przygotowanie pytań dziękujemy autorkom: dr Joannie Chmielewskiej, prez. Izabeli Beno, rad. praw. Dorocie Seweryn-Stawarz, lid. Magdalenie Dyderskiej, rad. praw. Monice Kaznosze, dyr. Wioli Samborskiej, kier. Joannie Wiktorskiej, psy. Marcie Świątek-Prycik.