1 Zdjęcie Nazywam się Miliard

Zatańczymy przeciwko przemocy wojennej!

Akcja Nazywam się Miliard, 09 września 2023 podczas wrocławskiej potańcówki, to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na ważny temat, którym jest przemoc wojenna.

Kolejny rok żyjemy w cieniu wojny. We Wrocławiu mieszka na stałe bardzo wielu Ukraińców i Ukrainek. Wiele z tych osób cierpi słysząc o wojnie, wojennych zbrodniach i gwałtach.

Siłą ludzi jest umiejętność wspierania się w wyjątkowych momentach. Stąd pomysł, aby wspólnie wykonać taniec Nazywam się Miliard. Poprzez swoją obecność oraz decyzję dotyczącą naszego ciała podczas flash mobu chcemy dać innym poczucie, że są dla nas ważni, że zauważamy niesprawiedliwość i sprzeciwiamy się jej.

Działaniom wojennym w dziejach ludzkości często towarzyszyła przemoc wobec cywilów, której ofiarami zazwyczaj padali ludzie niezaangażowani bezpośrednio w walkę. Była ona związana zarówno z rabunkiem czy też niszczeniem mienia i inwentarza (na wsi), jak i przemocą fizyczną, w tym seksualną[1].

Przemoc seksualna, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny, jest jedną z najbardziej niedocenianych i ukrytych zbrodni. Dlaczego? Ponieważ wiele ocalałych osób czuje wstyd z powodu tego, co im się przydarzyło. Rozmawiałam z wieloma osobami, które przeżyły przestępstwa seksualne i one naprawdę czuły się winne.

To, co jest uderzające w obecnych statystykach przemocy seksualnej, i co być może różni dzisiejszą wojnę od wojen XX wieku, to liczba mężczyzn – ujawnionych ofiar przemocy seksualnej. Zdecydowana większość spośród 133 ofiar ujawnionych przestępstw seksualnych, związanych z wojną to mężczyźni. Są gwałceni, rozbierani do naga, kastrowani.

[fragmenty artykułu https://oko.press/przemoc-seksualna-to-narzedzie-walki-na-wojnie]

Realizacja akcji to również chęć zwiększenia świadomości czym jest przemoc, jak na nią reagować oraz gdzie mogą szukać wsparcia osoby, które jej doświadczają.

IDEA AKCJI NAZYWAM SIĘ MILIARD

ONE BILLION RISING to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet. W Polsce akcja nosi nazwę „Nazywam się Miliard”. W ramach tej inicjatywy co roku miliony osób na całym świecie wychodzą na ulice i place swoich miast by propagować kampanię i… tańczyć.

Co robimy?

Wyrażamy swój sprzeciw wobec przemocy, przemocy na tle seksualnym, która najczęściej dotyka kobiety, dziewczęta, dziewczynki. Dzięki działaniom wielu osób i organizacji, ta społeczna inicjatywa zakreśla, wzmacnia i oddziałuje na coraz szersze kręgi naszego społeczeństwa. Przełamuje tabu jakim jest temat przemocy, a szczególnie przemocy na tle seksualnym, w tym gwałtu!

Dlaczego taniec?

Bo jest to wyjątkowy sposób na wyrażenie siebie. Każda uczestnicząca w tańcu osoba ma władzę nad swoim ciałem. Tym samym, w ten niecodzienny sposób, wyraża sprzeciw wobec odbierania tego prawa! Taniec jest protestem przeciwko przemocy, szczególnie przemocy na tle seksualnym.

Co trzeba zrobić, żeby włączyć się w akcję?

Nauczyć się układu tanecznego (lub nie) oraz przyjść i zatańczyć z nami.

Słowa, które tworzą wspólnotę działania!

  • POWSTAŃ – Powstajemy razem wspólnie tańcząc, wyrażając swój sprzeciw.
  • ZAKŁÓĆ – Zakłócenie to moc twórczego oporu. Wywołuje kontrowersje. Przyciąga uwagę.
  • PRZYŁĄCZ SIĘ – Wspólne i jednoczesne działanie buduje poczucie przynależności. Dzięki solidarności możliwa jest rewolucja, możliwa jest zmiana.

Skąd pomysł na akcję?

Pomysł wynika z obserwacji życia. Analizy społecznych i finansowych skutków działań naruszających granice osobiste kobiet. Impulsem do rozpoczęcia akcji „One Billion Rising” była fala gwałtów w USA w 2011 roku. Jej inicjatorka, Eve Ensler, napisała wtedy:

„Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie… Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!”

Jak czujemy tą inicjatywę?

Dla nas akcja jest próbą ODCZAROWANIA i ZMIANY społeczeństwa – mówią członkinie Fundacji na Rzecz Równości, inicjatorki akcji we Wrocławiu. Problem przemocy jest problemem społecznym, problemem nas wszystkich. Przez lata „zamiataliśmy” ten temat jako naród „pod dywan”. Konsekwencją tego jest nie tylko narastanie zjawiska (poprzez ciche przyzwolenie wyrażające się brakiem reakcji), ale również wysokie koszty ekonomiczne ponoszone przez wszystkich podatników (m.in. związane z opieką zdrowotną).

Osoby doświadczające sytuacji przemocowych niejednokrotnie zmierzają się z nimi samotnie. Czują się wykluczone społeczne poprzez utkwione w głowach „obserwatorów” stereotypy. Oceniając takie zdarzenia szukają oni bowiem winy po stronie ofiary, zapominając, że za przemoc odpowiedzialny jest SPRAWCA!

Dlatego w kampanii zwracamy uwagę na fakt, że PRZEMOC JEST NIEAKCEPTOWANYM ZACHOWANIEM, że SPRAWCY NIE SĄ ANONIMOWI I BEZKARNI, że MY – SPOŁECZEŃSTWO – MOŻEMY A NAWET MUSIMY REAGOWAĆ! To klucz do zmiany. „Nazywam się Miliard” ma takie właśnie przesłanie.

Zwrócić uwagę na problem, dać impuls do zmiany i rozwoju, wsparcie oraz siłę nas wszystkich. To robimy! Budujemy świadomość społeczną i instytucjonalną, aby mieć szansę na zmianę.

Dlaczego co roku akcja ma inny temat?

Każdego roku protestujemy przeciw przemocy wobec kobiet. Ponieważ jest to zjawisko bardzo złożone, dotykające różne grupy kobiet i dziewcząt, chcemy każdego roku zwracać uwagę na różne jego przejawy. W kolejnych latach podejmowaliśmy tematy:

2013 Przemoc wobec kobiet

2014 Przemoc wobec dziewczynek i dziewcząt

2015 Przemoc wobec dziewcząt i kobiet z niepełnosprawnościami

2016 Molestowanie kobiet i dziewcząt

2017 Gwałt na randce

2018 Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet

2019, 2020, 2022, 2023 Tylko TAK oznacza zgodę

2021 Bunt Miliarda

Akcja OBR na świecie: http://bit.ly/2jWThF1


[1] https://repozytorium.uni.wroc.pl/Content/107237/06_Isanski_J_Zbrodnie_bezprawie_i_przemoc_seksualna_wobec_ludnosci_cywilnej.pdf